Ana Sayfa


Haber bülteni üyeliği

bira » Rusyada Bira Faaliyetleri

Rusyadaki Bira Faaliyetleri 

Rusya, 2006 yılı sonu itibarıyla tahmini 95,7 milyon hektolitre yıllık tüketim ile dünyanın en büyük üçüncü bira pazardır. Son 10 yıllık süreçte pazarın yıllık ortalama % 15 büyümesi ve dünyanın önde gelen bira üreticilerinin bu büyümeden pay alma isteği sonucunda Rusya bira pazarı çok hızlı bir konsolidasyon sürecine dahil olmuştur. 2006 yıl sonu itibarıyla Rusya bira pazarının % 85'inden fazlası uluslararası üreticilerin elindedir.

Hızlı büyümesine rağmen Rusya'da 65 litre olan kişi başı bira tüketiminin halen mukayese edilebilir ortalamaların (örn. Batı Avrupa 74 litre) altında olması, pazara ilişkin büyüme potansiyelinin devamına işaret etmektedir. Bu büyüme potansiyeli Rusya'da artmakta olan kişi başı harcanabilir gelir ve tüketicilerin ağır alkollü içeceklerden hafif alkollü içeceklere kayan eğilimi ile de desteklenmektedir.

EBI, Rusya'da ticari üretime başladığı 1999 yılından bugüne, pazar büyümesinin üzerinde bir performans göstererek, Rusya bira pazarının önde gelen üreticilerinden biri olmayı başarmıştır. 2006 yılının Şubat ayında tamamladığı KV Grubu satın alımı EBI'nın Rusya'daki güçlü konumunu daha da pekiştirirken kişi başı tüketimin Rusya ortalamasının altında olduğu Doğu ve Uzakdoğu bölgelerine daha etkin erişimine olanak sağlamıştır.

EBI, mevcut durumda Rusya'da 5 fabrika (Moskova, Rostov, Ufa, Kazan, Novosibirsk) ile yıllık 20,2 milyon hektolitre bira ve 4 malt üretim tesisi ile yıllık 139.000 ton malt üretim kapasitesine sahiptir. Moskova ve Kazan'daki malt fabrikalarının bira fabrikalarına olan yakınlığı, bira üretimi için gerekli ana hammaddenin sağlanması açısından pazarda önemli bir stratejik avantaj sağlamaktadır. Ayrıca EBI'nın Rusya'da sahip olduğu günlük 1,3 milyon adet kapasiteli pre-form üretim kapasitesi, Rusya pazarında yüksek PET ambalaj talebinin karşılanmasında maliyetleri kontrole yönelik önemli bir unsur teşkil etmektedir.

EBI, Rusya'da mevcut olan bütün segmentleri kapsayan geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Lisans ile üretilen "Warsteiner" markası süper premium segmentte yer alırken, Şirketimizin ana ürünü olan "Efes", Çek Cumhuriyeti'nin önemli markalarından olan "Zlatopramen" ve Hollanda markası "Amsterdam Navigator" da premium segmentte bulunan ve Rusya'da lisans ile üretilen markalardır. Bu markaların arasına 2006 yılında Hollanda'nın en büyük ikinci bira üreticisi Bavaria N.V.'ye ait "Bavaria Premium" ve "Bavaria Malt" markaları da katılmış ve 2007 yılının başından itibaren süper premium bir marka olarak üretilmek üzere Meksika'nın ünlü bira markası "SOL" için lisans anlaşması imzalanmıştır. Rusya bira pazarının en güçlü markaları arasında yer alan "Stary Melnik" üst popüler segmentte yer alırken, alt popüler segmentte EBI'nın portföyüne 2003 yılında katılan ve kısa süre içerisinde farklı konumu ile tüketicilerin artan oranda tercih ettiği bir marka haline gelen "Sokol" markası tüketicilerin beğenisine sunulmuştur. Rusya bira pazarının en geniş segmenti olan ekonomi segmentinde ise yine Rusya'nın en çok satan ilk on markasından birisi olan "Beliy Medved"in yanı sıra KV Grubu'na ait olup 2006 yılında EBI tarafından relansmanı yapılan "Krasny Vostok" ve "Zhigulevskoe" markaları da yer almaktadır.

2006 yılında toplam yurtdışı bira satış hacimlerinin % 73'ünün gerçekleştiği Rusya'da EBI'nın toplam satış hacmi bir önceki seneye göre % 44 oranında artış kaydederek 8,7 milyon hektolitre seviyesine ulaşmıştır. KV Grubu'na ait markaların gerçekleştirdiği satış hacmi ayrı tutulduğunda, EBI'nın 2006 yılında Rusya'da gerçekleştirdiği satış hacmi büyümesi % 10 seviyesinde olup, Rusya bira pazarının aynı dönemdeki tahmini büyümesinin üzerindedir.

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi